Cegła – ponadczasowa dekoracja Twojego wnętrza
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Elkamino Dom.
Historia cegły sięga V tysiąclecia przed naszą erą – trzeba więc przyznać, że ten ceniony materiał ma bogatą tradycję. Kiedyś używana jako budulec przeszła cały szereg zmian: począwszy od wylegiwania się w gorącym słońcu Dalekiego Wschodu, poprzez udział w średniowiecznych budowlach, produkcję na skalę przemysłową, aż do dziś – kiedy stała się wyjątkową dekoracją. Współcześnie cegła znajduje stałe miejsce na mapie dekoracyjnej aranżacji wnętrz i przyjmuje różne formy. Najwygodniejsze w stosowaniu są płytki, które doskonale imitują wygląd materiału o wielowiekowej tradycji!
Innowacje w technologii produkcji sprawiły, że dzisiejsze płytki cegłopodobne z najwyższą starannością oddają urok tradycyjnej, czerwonej cegły. Największą popularnością cieszy się ta nieidealna, delikatnie już nadgryziona zębem czasu stara cegła, która potrafi odmienić każde wnętrze i wnieść do niego tajemniczy klimat sprzed lat. Mimo sędziwego wieku klasycznej cegły doskonale odnajduje się ona w nowoczesnych aranżacjach wnętrz, dodając charakteru różnym stylom. Jeśli tak jak my, jesteś miłośnikiem starej cegły, sprawdź jak wprowadzić ją do swojego mieszkania – razem z marką Elkamino podpowiadamy, jak sprawić, by prezentowała się idealnie!
Cegła – do jakiego stylu pasuje?
Cegła to uniwersalny materiał – będzie więc doskonałym dodatkiem do wielu mieszkań. W zależności od tego, jaki styl preferujesz, wybierz taką cegłę, która najlepiej go podkreśli.
Utarło się, że klasyczne, czerwone cegiełki są domeną stylu industrialnego – jest w tym wiele prawdy, ponieważ jako materiał surowy doskonale wpisują się w przestrzenie loftów. Aranżacje industrialne opierają się na 3 głównych założeniach – neutralna kolorystyka opiera się na szarościach, całość wykończona jest surowymi materiałami np. cegłą, betonem, elementami drewna i metalu, przestrzeń urządzona jest prosto i bez zbędnych dekoracji. W wypadku industrialnych aranżacji to właśnie cegła może być detalem, który ubarwi wnętrze i nada mu ostatecznego charakteru. W takich wnętrzach najlepiej sprawdzi się klasyczna, czerwona cegła, najlepiej w wydaniu postarzanym – warto zwrócić uwagę na propozycje marki Elkamino i wybrać starą cegłę w pożądanym, klasycznym odcieniu, na przykład Starą Cegłę Gotycką w ciemnym, nasyconym kolorze.
Cegła jest również popularnym dodatkiem do wnętrz w stylu skandynawskim – w takich aranżacjach szczególnie dobrze sprawdza się cegła w odcieniach szarości lub w bieli. Otrzymany efekt jest subtelny i delikatny, jasna kolorystyka sprawia, że wnętrze wydaje się przestronne, a nieregularne kształty starej cegiełki dodają mu swojskiego klimatu. W połączeniu z drewnem i przytulnymi dodatkami w pastelowych kolorach otrzymasz urokliwą, skandynawską przestrzeń.
Dobrym pomysłem jest również wprowadzenie cegły do wnętrz klasycznych. Odpowiednio dobrana kolorystycznie podkreśli elegancki i ponadczasowy wygląd wnętrza. W tym zestawieniu najlepiej sprawdzą się cegiełki w nieregularnych, beżowych odcieniach – doskonałym przykładem jest Stara Cegła Skalna, która idealnie komponuje się ze stonowaną kolorystyka klasycznych wnętrz, a także podkreśli szykowny wygląd mebli i dodatków. Stara Cegła Naturalna Jasna również stworzy idealny duet z klasycznymi i tradycyjnymi aranżacjami – subtelna i neutralna jasna barwa pozwala na dużą dowolność w zakresie wyboru wyposażenia i dodatków.
Ponadczasowość cegły pozwala również na łączenie jej z nowoczesnym stylem wnętrza – na zasadzie kontrastu lub po prostu jako stylową część całości. Idealnie skomponuje się z wnętrzami rustykalnymi, naturalnymi, podkreśli też modną w tym sezonie stylistykę wabi-sabi. Cegła jest więc nie tylko ponadczasowym materiałem, ale również uniwersalnym dodatkiem, który z powodzeniem zastosujemy w niemal każdym wnętrzu.
W jakim pomieszczeniu sprawdzi się cegła?
Najpopularniejszą lokacją dla cegiełkowej ściany jest salon – reprezentacyjna przestrzeń domu. Cegła może zająć jedną ze ścian, stając się wyjątkową dekoracją wnętrza, która z pewnością przyciągnie wzrok gości. Zazwyczaj salon jest również największą przestrzenią w domu, toteż cegiełka, niezależnie od tego, na jaki kolor się zdecydujemy, nie przytłoczy przestrzeni. Wybierając cegłę do mniejszych przestrzeni – na przykład do sypialni, musimy liczyć się z tym, jak obrana kolorystyka wpłynie na finalny kształt wnętrza. Zbyt ciemny kolor może sprawić, że przytulna sypialnia zamieni się w ciasną klitkę – dlatego, jeśli Twoja sypialnia ma mały metraż, ale mimo tego chcesz znaleźć w niej miejsce na ścianę z czerwonej cegły, resztę ścian pomaluj na biało. Dzięki temu zachowasz równowagę aranżacji i wyciągniesz z cegły to, co najlepsze.
Często decydujemy się również na wprowadzenie cegły w przestrzeń kuchni i łazienki – jej odporność na trudne warunki tych przestrzeni budzi jednak wątpliwości. Gorąca para, rozgrzany, pryskający tłuszcz i rozchlapywana woda nie stanowią jednak zagrożenia dla cegiełkowych płytek – płytki Elkamino to materiał wytrzymały i odporny, nie bez powodu mogą być stosowane również na zewnątrz budynków. Tego typu płytki są łatwe w czyszczeniu, a po zaimpregnowaniu nie absorbują zanieczyszczeń ani wody.
Jak kłaść płytki o wyglądzie cegły?
Takie płytki są stosunkowo łatwe w montażu. Pierwszy krokiem, którego ze względu na przyszłą stabilność płytek i trwałość montażu nie możemy pominąć, jest dokładne przygotowanie powierzchni. Przed położeniem płytek, ściana powinna zostać odtłuszczona i wyczyszczona, a wszelkie ubytki uzupełnione i wyrównane. Jeśli jest taka potrzeba, ścianę trzeba również wysuszyć. Kolejnym krokiem jest rozrysowanie poprzecznych linii, dzięki którym cegiełka zostanie ułożona równo – użyjmy poziomicy i ołówka, by narysować na ścianie linie. Przestrzenie między nimi powinny być o kilka milimetrów wyższe niż same płytki. Do montażu można stosować elastyczne kleje cementowe, które są przeznaczone do kamienia wrażliwego na przebarwienia. Płytki kleimy z fugą.
W przestrzeniach narażonych na działanie wilgoci powinniśmy zaimpregnować płytki impregnatem dobrej jakości, który ochroni je nie tylko przed wodą, ale także przed kurzem i tłustymi plamami. Impregnowanie znacznie ułatwia utrzymanie czystości na co dzień i pozwala na zachowanie nieskazitelnego wyglądu płytek przez wiele lat.
Cegła to ponadczasowy materiał budowlany, przybierający dziś postać szykownej dekoracji wnętrz. To doskonały sposób na nadanie wnętrzom przytulnego charakteru i wyjątkowego klimatu, jaki niesie za sobą stara cegiełka. Wyjątkowe płytki Stara Cegła od Elkamino to estetyczne i praktyczne rozwiązanie do każdego wnętrza – wybierz model idealny do stylu i metrażu pomieszczenia, a zyskasz dodatek, który całkowicie odmieni Twój dom!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Elkamino Dom.