Beton czy cegła? Poznaj aranżacyjny potencjał surowych materiałów!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Elkamino Dom.
Cegła i beton do niedawna były kojarzone tylko z wnętrzami urządzonymi w stylu industrialnym, które swoim prostym i funkcjonalnym wystrojem nawiązywały do wyglądu opuszczonych fabryk. Od kilku sezonów te surowe materiały stały się niesłabnącym trendem aranżacyjnym obowiązującym w wielu stylach. Okazuje się, że przy ich użyciu można urządzić przytulny kącik pełen domowego ciepła, jasne wnętrze inspirowane Skandynawią i elegancką przestrzeń w duchu nowoczesnego minimalizmu.
Różnorodne oblicza cegły i betonu skłaniają dekoratorów do zastosowania ich zarówno w pomieszczeniach, w których liczy się funkcjonalność, jak i tych reprezentacyjnych, nastawionych na estetykę i budowanie charakteru wnętrza. Oba materiały możemy więc z powodzeniem wykorzystać zarówno w salonie, jak i w kuchni czy łazience. We współpracy z marką Elkamino Dom inspirujemy do zaaranżowania domowych wnętrz przy użyciu betonu lub cegły. Podpowiadamy też, jak zastosować wybrany materiał i z czym go połączyć, by uzyskać zamierzony efekt.
Przytulność cegły i minimalizm betonu, czyli różne oblicza salonu
Cały salon w cegle lub betonie to rozwiązanie tylko dla odważnych i dla posiadaczy wnętrz o dużym metrażu, w których nie ma obaw o optyczne pomniejszenie przestrzeni. W pozostałych przypadkach te charakterystyczne materiały lepiej sprawdzą się na jednej ścianie lub jej fragmencie. Cegła nigdzie nie będzie się prezentować równie przytulnie, co przy kominku. Zwłaszcza ta w typowym, czerwonym kolorze idealnie wpisze się w ciepły charakter tej części salonu.
Inne reprezentacyjne miejsce salonu to ściana z telewizorem, która udekorowana cegłą będzie przykuwać spojrzenia odwiedzających nas gości. W zależności od jej koloru pokój nabierze określonego charakteru. Czerwona cegła będzie pasować do klasycznie urządzonego wnętrza, a w towarzystwie prostych, metalowych i szklanych dodatków stanie się podstawą oryginalnej, industrialnej przestrzeni. Z kolei biała lub szara cegła to sprawdzony sposób na skandynawski salon pełen światła, pastelowych barw i miękkich materiałów. Zaaranżujmy w nim strefę wypoczynku w beżach, szarościach i pudrowym różu, które wraz z jasnym odcieniem cegły stworzą harmonijną kompozycję, przyjazną odpoczynkowi i rodzinnym spotkaniom.
Betonowe płyty to natomiast niezawodny sposób na zaaranżowanie nowoczesnego salonu w stylu minimalistycznym. Stonowany, szary kolor oraz gładka powierzchnia betonu będą idealnie pasować do oszczędnego wystroju, który pięknie urozmaicą. Jeśli podoba nam się jego niebanalna estetyka, ale chcemy nieco ocieplić surowe oblicze płyt, doskonałym wyborem będzie drewno. Meble, blaty, panele i dodatki w ciepłym odcieniu drewna pięknie złagodzą pozornie nieprzyjazne oblicze betonu.
Zarówno beton, jak i cegłę możemy też zastosować na ścianie działowej, gdzie będą stanowiły symboliczną granicę między salonem a kuchnią czy jadalnią. By dodać im lekkości, zestawmy je z otwartym regałem pełnym delikatnych ozdób lub kwiatów.
Kuchnia po skandynawsku w cegle i w betonie
Kuchnia w jasnych barwach to nie bez powodu nasz ulubiony sposób aranżacji. Białe meble nie tylko wyglądają efektownie, ale i mobilizują do utrzymania ich w czystości. Jasne ściany i podłogi z kolei optycznie powiększają wnętrza, które zwłaszcza w starszym budownictwie nie odznaczają się dużym metrażem. Jednym ze sposobów na piękne urozmaicenie powierzchni ścian, jest położenie na nich gładkich, dekoracyjnych płyt betonowych. To materiał, który podkreśli minimalistyczny aspekt naszej skandynawskiej kuchni i wniesie do niej powiew subtelnej elegancji. Ponadto beton architektoniczny to materiał o doskonałych walorach praktycznych – dużej wytrzymałości, trwałości, odporności na ścieranie i łatwości w utrzymaniu go w czystości. Z powodzeniem możemy go zatem zastosować w pomieszczeniu właśnie takim jak kuchnia, gdzie posłuży nam przez wiele lat.
Jasna kuchnia nie musi być jednak wnętrzem oszczędnym i surowym. Jeśli w stylu skandynawskim szczególnie cenimy sobie jego przytulność, zamiast betonu wybierzmy cegłę, najlepiej tę w jasnym odcieniu szarości lub klasycznie białą. Ten materiał to dobry sposób na aranżację przestrzeni nad blatem roboczym a poniżej linii górnych szafek. Możemy ozdobić nim również inną dowolną ścianę, która dzięki temu nabierze oryginalności, a zarazem podkreśli skandynawską prostotę i przytulność wnętrza.
Oryginalna łazienka na dwa sposoby
Łazienka w betonie czy w cegle? Choć każdy z tych materiałów to niezawodny przepis na wyjątkowe i ekstrawaganckie wnętrze, warto dokładniej przyjrzeć się efektom, jakie możemy osiągnąć przy ich użyciu. Betonowe płyty w łazience podkreślą jej sterylny i elegancki charakter dzięki idealnie gładkiej powierzchni i neutralnej barwie. To także znakomita baza do wyboru rozmaitych dodatków, które ocieplą chłodny i surowy charakter płyt. Doskonale będzie się z nim komponować drewno, tekstylia w intensywnych kolorach, a nawet… żywe rośliny! W oryginalnej łazience każdy zaskakujący element jest przecież pożądany. Beton architektoniczny to przy tym materiał, który lubi zabawę swoją formą. Płyty mogą przybrać nie tylko kształt klasycznych prostokątów, ale i geometrycznych krzyży czy bardziej fantazyjnych puzzli. Łazienka udekorowana w tak nietypowy sposób nigdy się nam nie znudzi.
Podobnie jest w przypadku cegły, która niezależnie od sposobu zastosowania będzie się prezentować niebanalnie i stylowo. Wykorzystując ten materiał, możemy zagrać nie formą, a kolorem i urządzić jasną łazienkę z białą cegłą, industrialną z czerwoną cegłą czy zupełnie oryginalną, eklektyczną przestrzeń utrzymaną w ciemnych barwach. Cegłę bez problemu możemy zestawić z typowymi płytkami łazienkowymi. Te o większym formacie podkreślą charakterystyczny kształt i sposób ułożenia małych cegiełek.
Beton i cegła to materiały o wielu zastosowaniach w aranżacji salonu, kuchni czy łazienki. Ten pierwszy najlepiej sprawdza się przy urządzaniu wnętrz w surowym, minimalistycznym stylu pełnym nowoczesnego ducha. Cegła z kolei idealnie koresponduje z przytulnymi przestrzeniami, tak typowymi dla stylu skandynawskiego czy klasycznego. W towarzystwie odpowiednich materiałów i barw oraz przy użyciu określonych dodatków możemy jednak całkowicie zmienić typowe oblicze betonu czy cegły, aranżując jedyne w swoim rodzaju wnętrze, jakiego nie spotkamy w żadnym innym domu.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Elkamino Dom.