5 niesamowitych projektów kawalerek do 30 m². Zainspiruj się!
Współcześnie małe mieszkania stają się coraz bardziej popularne. Przemyślane koncepcje wnętrzarskie, innowacyjne rozwiązania i ergonomiczne sprzęty pozwalają na zaprojektowanie kameralnych przestrzeni w sposób modny, designerski i wygodny. Tego typu lokale są doskonałym rozwiązaniem zwłaszcza dla ludzi młodych, którzy prowadzą intensywny tryb życia. Nic w tym jednak dziwnego – dynamiczny lifestyle powoduje, że mieszkanie powinno być zaprojektowane spójnie i funkcjonalnie. Poniżej prezentujemy pięć niezwykłych kawalerek, które pomimo niewielkiego metrażu zostały urządzone w sposób przemyślany, charakterny i niezwykle stylowy.
1. Mała kawalerka w stylu eklektycznym
Pierwsza kawalerka to bardzo efektowny, eklektyczny miszmasz. Można znaleźć tu niezwykłe połączenie rozmaitych barw, kształtów i faktur. Designer zdecydował się na połączenie stylów nowoczesnego i skandynawskiego oraz doprawienie ich odrobiną industrialnych nut. Warto zwrócić uwagę, że zarówno w salonie, jak i w przedpokoju prym wiedzie taka sama podłoga. Taki zabieg sprawia, że wnętrze wygląda na większe wizualnie, a przejścia pomiędzy konkretnymi strefami stają się płynne. W głównej roli występuje tu neutralna, jasna paleta barw – biel i szarość. Przestrzeń ocieplają drewniane elementy oraz oświetlenie wieloźródłowe. Całość sprawia wrażenie bardzo harmonijnej i zorganizowanej. A wszystko to dzięki wydzieleniu konkretnych kącików – strefy wypoczynkowej, jadalnianej i kuchennej.
Łazienka w kawalerce to ukłon w stronę stylu industrialnego. Ściany zostały wykończone wielkoformatowymi płytkami imitującymi beton. Taka konwencja to oczywiste nawiązanie do elementów industrialnych, jakie można napotkać w pozostałej części mieszkania. Dzięki temu projekt jest bardzo spójny i harmonijny. Jako że łazienka jest niewielka, projektant postawił na zgrabną, powieszaną miskę WC, pojemną szafkę podumywalkową oraz designerską kabinę prysznicową typu walk-in.
2. Kawalerka na poddaszu
Prezentowany projekt łączy w sobie elementy stylu skandynawskiego, egzotycznego i vintage. Designer zdecydował się na biel w roli głównej, dzięki czemu całość prezentuje się lekko i subtelnie. Jasną bazę przełamują ciemne, drewniane elementy – stolarka okienna oraz stylowe meble. Aby przestrzeń była bardziej funkcjonalna, projektant wydzielił w mieszkaniu konkretne strefy. I tak część kuchenno-wypoczynkowa została oddzielona od sypialnianej lekką kotarą. Bardzo ważną rolę w stylizacji odgrywają ciepłe materiały – wełna, len i bouclé. Dzięki temu kawalerka zachwyca niezwykle przyjaznym, przytulnym klimatem.
3. Kawalerka w stylu pop-art
Prezentowana aranżacja to barwna zabawa formą i konwencją. W roli głównej występuje tu jasna baza doprawiona kolorowymi elementami – niebieskim, błękitem i czerwienią. Dzięki takiemu zabiegowi wnętrze jest wyraziste i z pazurem. Projektant zmieścił tu zarówno ciąg kuchenny, jak i niewielki kącik jadalniany oraz telewizyjno-wypoczynkowy. Warto zwrócić uwagę na przemyślane wykorzystanie oświetlenia wieloźródłowego. Designer zastosował zarówno oświetlenie sufitowe, jak i boczne – w postaci kinkietów oraz listew typu LED. Takie rozwiązanie sprawia, że przestrzeń nabiera głębi i wygląda na optycznie większą.
Jako że metraż prezentowanej kawalerki jest bardzo kameralny, projektant zdecydował się na specjalne łóżko chowane w szafie. W Polsce jest to stosunkowo rzadko spotykane rozwiązanie, jednak w Ameryce i Anglii tego typu koncept wykorzystywany bywa często i chętnie. Sprytną konstrukcję można wykonać samemu – wystarczy kupić specjalny mechanizm z ramą łóżka. Producenci oferują jednak gotowe rozwiązania, niewymagające większych zdolności technicznych. Aby łóżko nie opadało za szybko lub za wolno ani też nie zamykało się „samo”, mechanizmy wyposażone są w odpowiednią liczbę sprężyn. Istnieją także ciekawe rozwiązania do obsługi zdalnej, za pomocą pilota – jeden przycisk i łóżko się zamyka lub otwiera.
4. Kawalerka w stylu minimalistycznym
Kolejny aranż to kwintesencja przytulnego minimalizmu. Nie ma tu wiele mebli, a paleta barw jest delikatna i oszczędna. Projektant zdecydował się na wprowadzenie dużych, lustrzanych powierzchni, dzięki czemu przestrzeń nabrała lekkości i wydaje się być większa optycznie. Warto zwrócić uwagę na dopełnienie stylizacji ciepłymi materiałami – miękkie poduszki pojawiają się nie tylko na kanapie, ale również na obu parapetach, które można potraktować jako improwizowane siedziska. Oprócz tego bardzo istotna jest wydzielona strefa sypialniana. Designer pomysłowo ukrył łóżko za subtelną ścianą z mlecznego szkła podzielonego grubymi szprosami.
Kuchnia i łazienka zostały wykończone w identycznym stylu. Taki zabieg jest bardzo pożądany, zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach. Dzięki temu stylizacja staje się „zamknięta” i daje przyjemne poczucie harmonii. W obu wnętrzach zagościły wielkoformatowe płytki imitujące kamień. Ich kolor przepięknie odcina na się na tle jasnych, delikatnych płaszczyzn dodając aranżacji charakteru. Warto zwrócić uwagę, że projektant w perfekcyjny sposób połączył kącik kuchenny ze strefą jadalnianą. Tuż za kuchenną wyspą bowiem stanął wygodny, kwadratowy stół, przy którym zmieszczą się cztery osoby. Bardzo udanym zabiegiem, było również wykończenie płytkami ściennymi półek i obudowy okapu. Dzięki temu w kuchni nie ma wyraźnych podziałów, które często wprowadzają wrażenie chaosu.
5. Kawalerka w kamienicy
Ostatnia aranżacja dotyczy bardzo małego mieszkania usytuowanego w kamienicy. We wnętrzu na pierwszy plan wysuwa się modna cegła oraz drewno o ciepłym odcieniu i pięknym, naturalnym rysunku słojów. Takie zestawienia są bardzo charakterystyczne m.in. dla stylu industrialnego, który lubi równoważyć surowe wykończenia, drewnianymi elementami. Jako, że w pokoju nie było miejsca na wygodny stół, projektant zdecydował się na funkcjonalny barek w towarzystwie dwóch hokerów. Aby nie marnować miejsca, do wnętrza wprowadzono również minimalistyczną zabudowę meblową sięgającą pod sam sufit. Takie pawlacze doskonale sprawdzają się w niewielkich przestrzeniach, gdzie każdy centymetr zdaje się być na wagę złota.
Małe mieszkanie wcale nie musi być utrapieniem! Powyższe projekty pokazują jasno, że przy odpowiednio zaaranżowanych wnętrzach niewielki metraż może mieć wiele zalet. Wystarczą ergonomiczne rozwiązania i nieco pomysłowości, a kameralne lokum ma okazję stać się modną przestrzenią skrojoną na miarę!