Stara cegła na tarasie i w ogrodzie – jak ją wykorzystać? 5 pomysłów na aranżację
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Elkamino Dom.
Ceglana ściana w sypialni, rustykalna oprawa kominka, stylowa dekoracja na kuchennym backsplashu, zabudowa parapetu, wizualna granica między strefami w łazience… możliwości wykorzystania cementowych płytek inspirowanych wyglądem starej cegły są niemal nieograniczone. Jak się okazuje, materiał ten nadaje się doskonale nie tylko do dekoracji wnętrz, ale również otoczenia domu. Z ich pomocą odnowimy taras, wyłożymy schodki, a także wykończymy stylowe elementy ogrodowej architektury. Dlaczego cegła świetnie sprawdzi się na zewnątrz i jak możemy ją wykorzystać? Razem z marką Elkamino Dom przedstawiamy 5 pomysłów na aranżację!
Stara cegła na taras i do ogrodu – czy warto?
Wybierając materiały wykończeniowe, kierujemy się trzema kryteriami. Pierwszym z nich są osobiste upodobania, drugim estetyka, a trzecim – funkcjonalność. Jeśli tak jak my jesteś miłośnikiem starej cegły, to pewnie doskonale wiesz, że materiał ten cieszy się ogromną popularnością od wielu sezonów. Ale trendy to nie wszystko – cegła, jako element z długą historią jest przy tym niezwykle ponadczasowa. Sprawdzi się równie dobrze na rustykalnym ganku, ozdobi klasyczną elewację i doda charakteru nowoczesnej zabudowie. Stara cegła ma w sobie to „coś”, co sprawia, że każda udekorowana z jej pomocą powierzchnia nabiera wyjątkowego uroku. Dodatkowo jest łatwa w montażu, co umożliwia samodzielne tworzenie różnych kompozycji.
Wygląd to jednak nie wszystko, szczególnie kiedy w grę wchodzi aranżacja tarasu, ganku, stopni, elewacji czy elementów ogrodowej architektury. Narażone na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych, takich jak słońce (promieniowanie UV), deszcz, śnieg czy mróz, materiały używane do aranżacji najbliższego otoczenia domu, muszą spełniać określone warunki, dzięki którym zachowają swój pierwotny wygląd oraz parametry użytkowe na wiele lat. Płytki Stara Cegła od Elkamino Dom wyróżniają się dużą odpornością na działanie czynników zewnętrznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Są łatwe w pielęgnacji, ponieważ można czyścić je przy zastosowaniu zwykłej wody. Zaimpregnowane płytki zachowają swój piękny wygląd na lata.
1. Ceglana podłoga na tarasie
Wiosną i latem taras nabiera szczególnego znaczenia, a estetycznie wyglądająca podłoga to jeden z najważniejszych komponentów całej aranżacji. Cegła podłogowa oraz tarasowa stanowią doskonały element wykończeniowy powierzchni poziomych. Stworzone przy ich użyciu nawierzchnie prezentują się bardzo naturalnie, nawiązując do tradycyjnych rozwiązań z dawnych lat. W zależności od preferencji możemy uzyskać różne efekty – wybierając określony sposób układania oraz kolorystykę.
Podłoga z cegły idealnie wpisze się w sielski krajobraz rustykalnej posiadłości, tradycyjnego domku czy prowansalskiej willi. Z pewnością podkreśli również nowoczesną bryłę industrialnego domu. Na ostateczny efekt wpłyną również dodatki – postawisz na klasyczny komplet mebli z drewna lub wikliny, czy może na designerskie ogrodowe sofy w nowoczesnym klimacie? Rośliny doniczkowe, odpowiednie oświetlenie i dekoracje podkreślą urokliwy charakter starej cegły.
2. Elewacja z cegły
Cegła ułożona na elewacji może całkowicie odmienić nasz dom! To pomysł dla osób, które z sentymentem zerkają na budynki wzniesione przed laty i dla tych, którym marzy się klimatyczna oprawa domu w stylu rustykalnym. Cegiełką możemy pokryć całą elewację lub wkomponować ją w wybrane fragmenty fasady. Dzięki różnorodności kolorystycznej cegiełki od Elkamino Dom możemy zdecydować się nie tylko na klasyczną czerwień, ale także biel, beże, szarości czy nawet ciemny antracyt. To szerokie pole manewru, jak również sposób na nadanie określonego stylu elewacji naszego domu.
Elementy cegiełki dodadzą charakteru ścianom pokrytym tynkiem, a w duecie z drewnem stworzą wspaniałą dekorację domu i jego najbliższego otoczenia. Dzięki wielu elementom konstrukcyjnym cegiełką możemy również obudować zewnętrzne parapety, by jak najlepiej dopasować je do elewacji domu. Cegiełkowa fasada będzie wspaniale komponować się z zielenią ogrodu, a także z drewnem – np. klasycznych zewnętrznych okiennic czy stolarki okiennej.
3. Ogrodzenie jak murowane
Świetnym rozwiązaniem na wprowadzenie do przydomowej przestrzeni charakternej cegiełki jest obłożenie nią podmurówki i słupów ogrodzeniowych. Taki „murek” stanie się doskonałą wizytówką domu, która będzie robiła wrażenie jeszcze zanim goście wejdą na posesję. Wiele opcji kolorystycznych pozwoli idealne dopasować je do pozostałych elementów konstrukcji ogrodzenia – niezależnie od tego, czy są wykonane z drewna, czy z metalu. Płytki Stara Cegła od Elkamino Dom prezentują się na tyle autentycznie, że trudno odróżnić je od murowanego ogrodzenia – efekt jest więc spektakularny, a samo układanie szybkie i łatwe.
4. Mała architektura ogrodowa
Cegła doskonale komponuje się z wszechobecną w ogrodzie zielenią. Drzewa, krzewy i bujna roślinność podbijają jej kolor, a ona sama doskonale wtapia się w otoczenie. Dlatego też możemy pomyśleć nad wykorzystaniem jej do wykończenia małej architektury ogrodowej – grilla zbudowanego z betonowych bloczków, altanki, murków czy nawet samodzielnie wykonanych mebli. To także sposób na ujednolicenie wizerunku tych elementów – obłożone cegiełką będą prezentowały się spójnie i elegancko. Czasami wystarczy wykorzystać ją na niewielkim fragmencie, by całość nabrała wyjątkowego charakteru.
5. Reprezentacyjne wejście do domu
Cegła jest nie tylko ponadczasowa, ale też bardzo elegancka. Z powodzeniem możemy zaaranżować z jej wykorzystaniem także wejście do domu. Od strony zewnętrznej może to być nawierzchnia oraz pokrycie stopni schodowych – nie dość, że zaprezentuje się fenomenalnie to jeszcze w trakcie zimowych miesięcy, dzięki właściwościom antypoślizgowym, uchroni nas przed upadkiem. Cegiełka może stać się również elementem łączącym wnętrze z zewnętrzną częścią domu, jeśli ułożymy ją również na podłodze w korytarzu– w ten sposób zyskamy płynne przejście pomiędzy poszczególnymi strefami.
Stara cegła to bardzo wdzięczny materiał, a oferowane przez Elkamino Dom płytki nie tylko idealnie odwzorowują jej wygląd, ale są również bardzo funkcjonalne, łatwe w układaniu i pielęgnacji. To materiał, który ma wiele zastosowań! Na podłodze, elewacji, parapetach, ogrodzeniu czy elementach małej architektury ogrodowej, a jeśli chcesz, by zewnętrza część domu idealnie korespondowała z wnętrzem – także w salonie, sypialni, kuchni czy łazience. Wiosna to czas na wprowadzanie zmian w najbliższym otoczeniu domu – być może to właśnie cegła stanie się motywem przewodnim Twojej wymarzonej aranżacji?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Elkamino Dom.