Cegła na ścianie – czerwona, biała czy szara? Dopasuj kolor cegły do stylu Twojego wnętrza
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Elkamino Dom.
Styl industrialny, skandynawski, nowoczesny, a nawet klasyczny – wydaje się, że popularność cegły na ścianie nie zna ograniczeń. Wykorzystują ją zarówno miłośnicy wnętrz tradycyjnych, jak i fani minimalistycznych rozwiązań. Ze względu na szeroką gamę kolorów aranżacje z cegły stosowane są zarówno w salonie i sypialni, jak i w kuchni oraz łazience.
Płytki w stylu starej cegły, w zależności od upodobań, potrafią pokrywać wszystkie ściany pomieszczenia lub stanowią zaledwie interesujący akcent wystroju. Jak więc dobrać odpowiednią barwę cegły do danego pomieszczenia? I z jakim stylem najlepiej połączyć wybrany odcień cegły? Razem z marką Elkamino podpowiadamy, jak dopasować kolor cegły do stylistyki Twojego mieszkania.
Styl skandynawski a biała cegła
W swoim klasycznym wydaniu styl skandynawski operuje białymi barwami, jasnymi meblami i dodatkami wykonanymi z naturalnych materiałów. Taki wystrój optycznie powiększa przestrzeń, sprawia, że pomieszczenie wydaje się schludne i eleganckie. Oprócz tego w skandynawskich wnętrzach liczy się także użyteczność, każdy mebel ma swoje praktyczne zastosowanie. W krajach północnej Europy, gdzie promieni słońca brakuje, jasne i przestronne wnętrza dodają mieszkańcom energii, pozwalają docenić surowy krajobraz.
Popularność stylu skandynawskiego w Polsce można przypisać podobnym warunkom atmosferycznym – w czasie długich jesiennych wieczorów i mroźnych zimowych dni, warto postawić na taki wystrój wnętrz, który nawet w trakcie ujemnych temperatur zapewni trochę ciepła i pozwoli przebić się promieniom słońca do środka. Na komfortowe poczucie ciepła, w czasie rodzimych chłodnych warunków atmosferycznych, wpłyną także wełniane koce, poduszki oraz pledy. Te utrzymane w jasnej kolorystyce również zaliczają się do pierwszorzędnych wyznaczników stylu ze Skandynawii.
Do przejawów stylistyki krajów północnych bez wątpienia należy także biała cegła, która w funkcji dekoracyjnej sprawdzi się na ścianie salonu, wpływając na jego modny design. Ceglana ściana w skandynawskim wydaniu nie zdominuje przestrzeni, umożliwi dobór efektownych dodatków w wyrazistych kolorach, które podkreślą charakter pomieszczenia. Przy użyciu białej cegły warto mieć też na uwadze kolor pozostałych ścian oraz barwę drewnianej posadzki. W tym wypadku płytka Stara Cegła Biała świetnie sprawdzi się z jasną paletą barw, odcieniami beżu, przybrudzonej zieleni i szarości.
Białą cegłę na ścianie bez obaw można wykorzystać w bloku, w niewielkim mieszkaniu, gdzie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Jasne ściany spowodują, że własne cztery kąty wydadzą się większe, a my zyskamy nieco więcej swobody.
Czerwona cegła w stylu retro
Wystrój pomieszczeń, który królował w latach 50., 60. i 70. XX wieku, do dziś stanowi inspirację dla wielu projektantów wnętrz. Mocne kolory, roślinne wzory, nietuzinkowe dodatki, ale przede wszystkim odwaga i wyobraźnia - wszystko to stanowiło podstawę dekoracji pomieszczeń w stylu retro. A jeśli przy oryginalnych rozwiązaniach jesteśmy, to wykorzystanie tradycyjnej czerwonej cegły w stylistyce vintage (jak aranżacja bywa również określana), jest przemyślanym rozwiązaniem, które wzorowo odnajdzie się na ścianie w kuchni czy fragmencie wyspy.
Płytka Stara Cegła Naturalna idealnie sprawdzi się z prostymi meblami, o klasycznym wyglądzie, jakich w stylu retro nie brakuje. Jednokolorowe fronty jasnych szafek w połączeniu z cegłą sprawią, że wystrój kuchni nie będzie przytłaczający, a my uzyskamy pożądany kontrast. Przy stosowaniu czerwonej cegły warto na uwadze mieć także metraż pomieszczenia, ponieważ cegła użyta w nadmiarze może wpłynąć na optyczne pomniejszenie powierzchni.
Dobrą propozycją na aranżację wnętrza jest także wykorzystanie czerwonej cegły w jadalni. Odnowione krzesła, z nietypowym musztardowym lub szmaragdowym obiciem, będą się świetnie prezentować na tle ceglanej ściany, podobnie jak drewniany stół z bieżnikiem w geometryczne wzory.
Lofty z szarą cegłą na pierwszym planie
Styl industrialny narodził się w latach 50. XX wieku, z potrzeby zagospodarowania pomieszczeń pofabrycznych i warsztatowych. Wolne przestrzenie często wykorzystywane były przez artystów, dla których obszerne pomieszczenia stanowiły jednocześnie warsztat i mieszkanie. Dziś styl industrialny kojarzy się przede wszystkim z prostotą, oszczędnością elementów i chłodną kolorystyką. Łóżko wykonane z europalet, metalowe meble i dodatki z targów staroci – wszystko to składa się na styl loftowy.
Jako że barwy ścian w stylu industrialnym ograniczają się do różnych odcieni bieli, czerni i szarości, to Stara Cegła Szara bez problemu wpisze się w minimalistyczny klimat pomieszczeń. Z odpowiednim oświetleniem i drewnianymi deskami podłogowymi, szara cegła sprawdzi się na ścianie w sypialni, a także w przestronnym salonie, stanowiąc tło dla ciemnego narożnika.
W stylu industrialnym szara ceglana ściana chętnie wykorzystywana jest również w łazience. W połączeniu z betonową podłogą, przemysłowymi lampami i stalowymi konstrukcjami nadaje pomieszczeniu charakterystyczny surowy wygląd, doskonale wpisując się w wyznaczniki amerykańskiego designu.
Cegła biała, szara czy czerwona – każda z nich odznacza się inną estetyką. Zależnie od stylistyki mieszkania, przy wyborze cegły możemy postawić na elegancję, minimalizm lub nieco awangardy. Ważne jednak jest to, aby pamiętać, że cegła na ścianie nie ogranicza. Jeśli więc mamy ochotę na eksperymenty, to czerwona cegła w mieszkaniu urządzonym w stylu skandynawskim będzie jak znalazł. Możliwości wykorzystania różnych kolorów cegły jest wiele – wszystko zależy od naszej wyobraźni.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Elkamino Dom.