Starzec Rowleya – jak pielęgnować i dbać o roślinę w domu?
Kurtyna żywych zielonych korali spływająca do samej podłogi? Trudno wyobrazić sobie piękniejszą ozdobę mieszkania miłośnika roślin. Starzec Rowleya, potocznie określany jako starzec zwisający, to jedna z najciekawszych i najbardziej dekoracyjnych roślin z grupy sukulentów, jaką można spotkać w sklepach ogrodniczych. Choć wymaga uważnej pielęgnacji, warto dać mu szansę – przedstawiamy najlepsze warunki uprawy starca Rowleya, dzięki którym będzie miał zapewnione długie życie i zachwycający wygląd.
Starzec Rowleya – sznur pereł
Starzec Rowleya (Senecio rowleyanus) pochodzi z grupy roślin Senecio, należących do rodziny astrowatych. Sugestywna i nieco tajemnicza nazwa roślin wywodzi się od łacińskiego senex, czyli stary i nawiązuje do białego puchu pokrywającego przekwitłe kwiatostany. Starce tworzą gigantyczną grupę roślin, której przedstawicieli można znaleźć niemal na całym świecie – wiele z nich znakomicie znosi suszę, a część to sukulenty, tak jak bohater dzisiejszego artykułu.
Starzec Rowleya jest jednym z najczęściej spotykanych i sprzedawanych sukulentów z grupy starców. W warunkach naturalnych można go spotkać w Afryce Południowej, gdzie porasta suche rejony. Swoja nazwę zawdzięcza zaś brytyjskiemu botanikowi Gordonowi Douglasowi Rowleyowi, który zajmował się badaniem kaktusów i sukulentów.
Wygląd rośliny od razu przykuwa uwagę, składa się ona bowiem z długich, cienkich, zwisających pędów, mogących osiągnąć nawet 90 cm długości. Wyrastają na nich kuliste “liście”, przypominające zielone korale – z tego powodu w krajach anglosaskich roślina bywa określana jako “sznur pereł” (ang. strings of pearls). Ich kształt nie jest jednak przypadkowy – pozwala on na magazynowanie wody, przy jednoczesnym minimalnym eksponowaniu powierzchni liścia na suche powietrze.
Taka forma znacząco zmniejsza jednak powierzchnię pochłaniającą światło, dzięki któremu możliwa jest fotosynteza. Aby lepiej chwytać światło, każda kulka posiada pasmo wodnistej tkanki – okno, przez które słońce może dotrzeć do wnętrza liścia. Starzec Rowleya rozkwita latem, wytwarzając trąbkowate, biało-brązowe kwiaty z wystającymi pręcikami.
Niestety, starzec Rowleya jest trujący. U ludzi spożycie liści może spowodować wymioty lub biegunkę, zaś sam kontakt z nimi jest w stanie wywołać podrażnienie skóry lub wysypkę. W zwierząt skutki zjedzenie rośliny mogą być poważniejsze – do objawów zatrucia należą wymioty, biegunka, ślinotok, podrażnienie skóry i letarg.
Starzec Rowleya – uprawa
Jak w przypadku wszystkich sukulentów, stanowisko dla starca Rowleya powinno być ciepłe, jasne i słoneczne – unikajmy jednak wystawiania starców na długotrwałe, bezpośrednie nasłonecznienie, bo ich liście mogą ulec poparzeniu. Latem, najlepsza dla tych roślin będzie naturalna temperatura pokojowa, jednak zimą powinniśmy zapewnić im chłodniejsze otoczenie, w granicach 13-16 stopni Celsjusza.
Wciąż jednak powinny dostawać tyle światła, ile to możliwe – donicę ze starcem najlepiej więc umieścić przy południowym oknie. Jednak gdy wiosną zacznie pojawiać się coraz więcej słońca, roślinę trzeba od okna odsunąć, tak aby stopniowo przyzwyczajała się do silniejszego nasłonecznienia. Cień starcowi bardzo nie służy – pędy nienaturalnie się wyciągają, a kuleczki stają się znacznie mniejsze.
Ziemia dla starca Rowleya powinna być przepuszczalna i dość zasobna. Dlatego przygotowując podłoże dla tej rośliny najlepiej wymieszać ziemię do kaktusów z garścią odkwaszonego torfu lub ziemią kompostową. Do mieszanki dodajemy wermikulit lub żwir marmurowy – tak aby stanowił on ⅓ objętości całego podłoża. Roślinę nawozimy oszczędnie, wyłącznie wiosną i latem – najbardziej wskazany jest nawóz o zrównoważonym składzie, który należy podawać co dwa tygodnie, w ilości dwa razy mniejszej niż zaleca producent.
Jak podlewać starca Rowleya?
Starca Rowleya podlewamy oszczędnie, bo jako sukulent ma on wysokie zdolności do magazynowania wody. Trzeba przyznać, że podlewanie jest dość trudne i roślina potrafi na nie reagować bardzo kapryśnie, ale mimo to powinno być ono wykonywane regularnie. Przed kolejnym nawadnianiem musimy poczekać aż ziemia w doniczce przeschnie – starzec nie toleruje przelania i błyskawicznie reaguje na nie gniciem korzeni i liści. Kuleczki co kilka dni można delikatnie zraszać. Zimą, gdy roślina przechowywana jest w niższej temperaturze, podlewanie powinno być jeszcze bardziej ograniczone – roślina dobrze znosi okresowe przesuszenie.
Jak przesadzić starca Rowleya?
Pierwszy raz roślinę warto przesadzić po zakupie, gdyż ziemia, w której sprzedawane są sadzonki najczęściej nie jest odpowiednio dopasowana do potrzeb tego sukulenta, a często jest też zbyt mocno podlana. Roślinę należy wyjąć ostrożnie z doniczki, tak aby nie uszkodzić jej korzonków, które niekiedy potrafią być cienkie i delikatne. Warto również dokładnie obejrzeć bryłę korzeniową i na kilka dni odłożyć roślinę na papierowy ręcznik do przeschnięcia. Następnie otrzepujemy resztki starej ziemi i umieszczamy roślinę w nowym pojemniku wypełnionym mieszanką przepuszczalnego podłoża.
Doniczka do starca Rowleya powinna być wisząca lub ewentualnie ustawiona na wysokiej podstawce, tak aby jego ozdobne pędy mogły swobodnie się przewieszać, tworząc dekoracyjną kurtynę. Starca można jednak posadzić także w zwykłej donicy, układając pędy w płaską spiralę, tak aby w miarę rozrostu rośliny kuleczki wypełniły pojemnik tworząc zielony kopczyk. Starzec Rowleya powinien być przesadzany co 2-3 lata, w okresie od wiosny do jesieni. Nawożenie rozpoczynamy po upływie 6 tygodni od przeniesienia do nowej donicy.
Starzec Rowleya – rozmnażanie
Roślinę rozmnażamy wiosną lub latem z sadzonek pędowych. Do tego celu wybieramy niewielką i płaską doniczkę – w pojemniku o średnicy 9 centymetrów powinny znaleźć się dwa około 10 centymetrowe kawałki pędu, bo w przeciwnym razie w donicy będzie zbyt pusto. Umieszczamy w niej odcięty pęd starca, zwijamy w spiralę i lekko dociskamy do podłoża. W niektórych miejscach łodygę możemy delikatnie przysypać ziemią, a w innych umocować ją lekko do podłoża na przykład za pomocą spinacza. Po krótkim czasie na węzłach powinny pojawić się korzenie. Wyrastające nowe pędy zakręcajmy w spiralę tak długo, aż wypełnią donicę i zaczną zwieszać się za jej krawędzie – pozwoli to na uzyskanie gęstej i dorodnej rośliny.
Starzec Rowleya – choroby i szkodniki
Starzec, jak na sukulenta przystało, to roślina wytrzymała, odporna na choroby. Ewentualne przypadłości wynikają z błędów i zaniedbań w pielęgnacji. Starzec Rowleya usycha, gdy cierpi na niedostatki wody – kuleczki zaczynają się wówczas marszczyć – lub gdy jego korzonki nie są wystarczająco mocno umocowane w podłożu. Z kolei starzec Rowleya więdnie i marnieje, gdy ma za mało światła, ziemia, w której został posadzony jest niewystarczająco przepuszczalna lub gdy w pomieszczeniu panuje zbyt duża wilgotność powietrza.
Czasem, choć bardzo rzadko, zdarza się, że starzec zostaje zaatakowany przez insekty. Mogą to być mączliki, czyli małe, białawe, fruwające owady przypominające muszki. Można spróbować wyłapać je przy pomocy odkurzacza lub specjalnych pułapek lepowych do zakładania przy doniczkach. Jednak by wytępić również larwy tych uporczywych owadów potrzebny będzie oprysk owadobójczy. Sporadycznie starzec może paść także ofiarą grzyba mączniaka, tworzącego na kulkach rozległe szarawe plamy – niestety tak porażoną roślinę trudno uratować i jedynym wyjściem jest jej spalenie.