Jak urządzić salon w stylu boho? 8 wskazówek
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Elkamino Dom.
Styl boho wkradł się do świata dekoracji wnętrz po cichu, ale szybko narobił w nim dużo hałasu. Jego harmonijne połączenie wielu konwencji i stylów sprawiło, że wszyscy całkowicie straciliśmy dla niego głowy. Mieszanka designu lat 60., motywów etnicznych, wiejskiej sielskości, nuty bohemistycznego charakteru i sporej dawki hipisowskiej wolności to przepis na przytulne wnętrze pełne ciepła, sztuki i domowej atmosfery. Oto 8 wskazówek jak wprowadzić go w cztery ściany pokoju dziennego.
1. Kolory boho
Główny zamysł stylu boho opiera się na jasnych, naturalnych barwach – w szczególności bieli, szarości, beżach i brązach. Właśnie na takie kolory warto postawić urządzając boho salon. Styl ten nie lubi jednak nudy! Stonowane odcienie ścian warto urozmaicić poprzez użycie innej farby we wnękach lub po konkretnej stronie pokoju. Ciekawym zabiegiem jest też użycie kafelek lub płyt architektonicznych o niebanalnych wzorach, takich jak Płyta Afrykańska marki Elkamino, która swoją strukturą przypomina skórę słonia. Wyłożona nimi przestrzeń wniesie do pomieszczenia dużo szyku i nada jej niepowtarzalnego charakteru.
2. Lekkość i delikatność
Salon boho musi wypełniać radosna atmosfera, spokój i lekkość bytu. Efekt ten można uzyskać przede wszystkim poprzez użycie odpowiednich kolorów, ale też konstrukcji mebli. Najlepiej zrezygnować z masywnych i ciężkich modeli, na rzecz tych wizualnie lekkich i delikatnych. Idealnie sprawdzi się tu więc design z lat 60., czyli proste formy oparte na długich, wąskich nóżkach.
3. Elementy rustykalne
W salonie urządzonym w stylu boho nie może zabraknąć elementów rustykalnych. Te dwa style przenikają się nawzajem i idealnie się ze sobą łączą, tworząc wyjątkową harmonijną całość. W pokoju dziennym utrzymanym w stylistyce boho warto więc wykorzystać drewniane dekoracje czy meble o naturalnej barwie drewna oraz wszelkie dodatki nawiązujące do życia na wsi.
Styl rustykalny może pojawić się także na ścianach. W tym celu warto wykorzystać płytki, które swoim wzorem przywodzą na myśl wiejską zabudowę, np. Mimbre Elkamino, które imitują konstrukcję z drewna i wikliny czy też płyty imitujące starą cegłę.
4. Wzory etniczne
Styl boho kocha etniczne wzory! Motywy nawiązujące do kultur z całego świata mogą pojawiać się w nim na wielu przedmiotach: ozdobnych poduszkach, pledach, dywanach czy zasłonach. Bez względu czy będą to azteckie romby, marokańskie mozaiki czy afrykańskie esy floresy – etno stylistyka nada wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Ich nasycone kolory oraz patchwork różnych kształtów w niebanalny sposób przełamie też stonowane barwy całej aranżacji pokoju.
5. Nieco folku
Jeśli wzory etniczne, to też wzory ludowe! Łowickie kwiaty, kaszubskie hafty czy góralskie parzenice to zawsze dobry wybór do salonu w stylu boho. Znaleźć je można zarówno w pracach współczesnych projektantów, którzy łączą folk z nowoczesnością, jak i w autentycznym rękodziele, wykopanym gdzieś na strychu babci czy na targu staroci. Ludowe wzory można wykorzystywać tak samo w subtelnych, ozdobnych detalach, jak i jako główny element aranżacji.
6. Plecionki
Plecionki, plecionki, plecionki – to w boho podstawa. Wnoszą one do wnętrza dużo dziewczęcej subtelności, ale też hipisowskiej wolności i cygańskiego animuszu. Plecione może być natomiast dosłownie wszystko – kosze, makramy, pokrowce na meble, łapacze snów, dywany, wieszaki na kwiaty, zasłony czy obrusy. Wszystko najlepiej z jasnego, ekologicznego sznurka, który idealnie skomponuje się z rustykalną stylistyką. Plecionka może pojawić się też na ścianie. W sklepie Elkamino znaleźć można płytki ścienne imitujące piękną ratanową kompozycję.
7. Eviva l’arte!
Eviva l’arte! czyli „Niech żyje sztuka”! Boho to styl artystów i estetów, którzy swoją lekkość ducha i miłość do tego co piękne, przelewają również w estetykę przestrzeni. Aranżację salonu boho warto więc urozmaicić poprzez różnego rodzaju malunki, rzeźby i rękodzieło. W tej sferze nie należy się bać dużej ilości barw, wzorów czy kształtów. Nawet najbardziej charakterystyczne, a wręcz chaotyczne dzieła sztuki uświetnią harmonijną aranżację pokoju i staną się odskocznią od jej stonowanych koncepcji. W roli takiej efektownej dekoracji świetnie sprawdzą się płytki Kwiaty od Elkamino – faktura podkreśli oryginalny charakter aranżacji.
8. Nieco zieleni
Styl boho odznacza się powrotem do tego co naturalne i oddaje hołd wszystkim skarbom, jakimi obdarowała nas Matka Ziemia. Pojawia się w nim więc wiele naturalnych materiałów, kolorów i struktur. Przestrzeń salonu boho warto więc uzupełnić poprzez żywe rośliny. Zarówno polne kwiaty w wazonie, jak i egzotyczne liście w doniczkach wniosą do pomieszczenia dużo domowej atmosfery.
Boho pozwala na wyciąganie poszczególnych elementów z innych stylów i dowolność w łączeniu ich ze sobą. Stanowi więc prawdziwy misz-masz ozdób i wzorów, a przy tym staje się wnętrzarskim manifestem wolności i swobody. Salon w stylu boho będzie więc nie tylko bardzo przytulną przestrzenią, ale i prawdziwym dziełem sztuki!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Elkamino Dom.